Czas pracy kierowcy w logistyce

Czas pracy kierowcy w logistyce

Kierownik ds. dystrybucji i logistyki organizuje i zarządza łańcuchem dostaw w danej firmie bądź przedsiębiorstwie. Jego praca jest niezwykle złożona. Kierownik dystrybucji i logistyki tworząc lub udoskonalając ciąg transportowy musi uwzględnić wiele czynników. Przy koordynowaniu przepływu towarów potrzebna jest stała kontrola kosztów, stanu i dostępności floty w tym niezmiernie ważne jest dostępność i czas pracy kierowców.

Czas pracy kierowców podlega odrębnym regulacjom prawnym. Pracownik biurowy pracuje najczęściej osiem godzin dziennie, taki luksów w branży logistycznej wśród kierowców jest niemożliwy. Przy ośmiogodzinnym dniu pracy transport towarów stałby się ogromnie kosztowny czy wręcz nieopłacalny. Takie rozwiązanie wiązałoby się z koniecznością zatrudniania do jednego  zadania przewozowego nie jednego, a 2 kierowców, do dalszych tras zaś nawet 4-5 prowadzących. Dodatkowe obciążenie stanowiłyby koszty transportu kierowców, noclegów i ich odpoczynku. Według badań kierowcy pracujący w trybie ośmiogodzinnym byliby bardziej zmęczeni niż przy zastosowaniu obecnych rozwiązań.

I choć przepisy umożliwiają pracę kierowcy nawet przez dwadzieścia godzin (jest to 2,5 dnia pracy pracownika biurowego) kierownik dystrybucji i logistyki musi pamiętać o odpowiednim odpoczynku i regeneracji kierowców. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w transporcie jest bowiem zmęczenie prowadzącego pojazd, które skutkuje jego zaśnięciem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.