Na pewno każdy pracownik działu dystrybucji i logistyki wie co każdy z terminów dokładnie oznacza, jednak tym, którzy z logistyką i dystrybucją nie mają zbyt wiele wspólnego warto pokrótce przedstawić co każde z tych pojęć oznacza. Pracując jako kierownik ds. dystrybucji i logistyki Świętochłowice u swoich znajomych wiele razy zaobserwowałem brak podstawowej wiedzy związanej z logistyką i dystrybucją, co uważam za poważny mankament. W obecnych czasach,  w których sprzedaż i dostawa towarów są głównym czynnikiem napędzającym polską gospodarkę każdy powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzą o tych zagadnieniach.

I tak, logistyka oznacza proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego oraz efektywnego przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych i informacji z jednego punktu do drugiego. Działania logistyczne obejmują zazwyczaj: obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami oraz transport i składowanie.

Dystrybucja to z kolei zorientowanie na osiąganie zysku, działalność obejmująca planowanie, organizację i kontrolę sposobu przemieszczenia produktów z miejsca ich wytworzenia do miejsca sprzedaży. Dystrybucja może być dokonywana samodzielnie lub pośrednio, a jej podstawowym celem jest zarządzanie przepływem wartości od dostawców do klientów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.